Article

Udržitelnost teracové dlažby a teracových výrobků

Udržitelnost teracové dlažby a teracových výrobků

V současném stavebnictví se do popředí dostává další atribut pro rozhodování použitelnosti jednotlivých materiálů, a to udržitelnost jednotlivých používaných materiálů. Teracová dlažba a teracové výrobky, které jsou v převážné míře z přírodních materiálů a při jejichž výrobě se nepoužívá chemických přípravků a ani tepelných postupů, mezi takové patří. Naše společnost vyrábějící teracové výrobky více jak 30 let již dlouhodobě a velmi aktivně přistupuje k neustálému zvyšování udržitelnosti těchto podlahových výrobků.

 

Již v roce 2020 jsme zahájili zkoušky používání při výrobě teracové dlažby cementu se sníženým obsahem CO2. Pro naše pracovníky v technologii to byla další výzva ve výrobě. V souvislosti s těmito technologickými změnami jsme se také současně zaměřili na snížení nákladů spojených s broušením teracové dlažby a se spotřebou vody pro výrobu. Voda pro výrobu je nyní v závodě cirkulována a opakovaně využívána, čímž došlo k velkému snížení spotřeby vody pro výrobu.

 

Pro výrobu některých teracových výrobků, venkovního betonového mobiliáře i teracové dlažby používáme speciálně vytříděné recyklované betonové kamenivo, a recyklované sklo. V našich drobných příspěvcích na našich stránkách jste se již mnohokrát měli možnost s některými výrobky seznámit.

 

V závodě je zaveden nový systém řízení jednotlivých komponent pro výrobu a z výroby. Kal z broušení naší dlažby je odfiltrován a již více jak 15 let si ho nemohou vynachválit zemědělci z okolí jako velmi kvalitní vápencové hnojivo, na které máme schválený certifikát využití kalu pro zemědělské použití. Všechen pevný odpad z výroby je vytříděn a používá  se dále pro výrobu cementu s sousední cementárně.  

 

Naše společnost má zajištěný systém možného zpětného odběru námi používaných obalových materiálů a pro fixaci našich výrobků se vždy snažíme používat recyklovaný obalový materiál a recyklovatelný obalový materiál.

 

V roce 2022 jsme zadali zpracování Enviromentálního prohlášení o produktu, podle norem ČSN ISO 14025:2010 a EN 15804:2021+A2:2019+AC:2021.

 

Na základě výpočtu je pro teracovou dlažbu, je GWP celkový, ve výši 296kg CO2 ekv./tunu výrobků. Což je pro teracovou dlažbu výše od 7,12 kg CO2ekv., dle tloušťky jednotlivých výrobkových řad.

 

Že se naši zaměstnanci o prostředí v závodě a o své okolí velmi svědomitě starají prakticky po celou dobu výroby teracové dlažby v Hranicích ukazuje, že jsme mohli v roce 2020 vydat speciální náš kalendář (zde je odkaz: https://www.cidemat.cz/pagedata/kalendar_2020.pdf ). V tomto kalendáři jsou uvedeny fotografie hub, rostlin a zvířat, jejíž fotografie pořídil náš bývalý spolupracovník Vlastimil Pírek, který se přírodou zabývá a je jeho koníčkem, v našem  závodě a jeho okolí. V několika případech se opravdu jednalo o rarity z našeho okolí.